Var tydlig med veckodagarna
Flera gånger senaste tiden har jag hört journalister säga och skriva veckodagar när de uppenbart menar vardagar. Är detta en pågående utveckling eller bara ytterligare ett exempel på att vi ”pratar svenska på engelska”?
Kerstin
Det stämmer att veckodag ibland används synonymt med vardag.
Svensk ordbok definierar ordet veckodag så här: ”endera av de sju namngivna dagar som i samma ordningsföljd upprepas varje vecka dvs. måndag, tisdag etc. Exempel: vilken veckodag infaller din födelsedag på i år?”
Och i Svenska Akademiens ordbok finns detta exempel från 1902: ”Att ur den på söndagen erhållna hvilan hämta kraft att under veckodagarne uträtta så mycket mera.”
Det här kan förstås ge upphov till missförstånd. Det är därför bra om skribenter är medvetna om tvetydigheten och gärna förtydligar vilka dagar det handlar om i texter där detta är viktigt, som öppettider eller liknande.
Ingrid Olsson, Språkrådet