Kanon började som måttstock

Fråga:

Hur uttalas kulturkanon? Och varför heter det så? Jag har hört det uttalas både med betoning på första och sista stavelsen. För mig är kánon en sång där man sjunger omlott. En kanón är ett vapen. På vad sätt är en samling rekommendationer av svensk kultur en kanon?

Carin

Svar:

Ordet kulturkanon ska uttalas med långt a-ljud, som sångframförandet. Det är i grunden fråga om samma ord, som stammar från grekiska och latin och betyder ungefär ’måttstock’. Ordet började användas om samlingar av heliga skrifter i den kristna kyrkan på 1700-talet. Från det har betydelsen utvidgats till att kunna användas om mer allmänt hållna erkända samlingar av skrifter, och sedermera också om sam­lingar av kulturella verk av olika slag.
Enligt vissa bedömare ­kommer vapnet kanon ur­sprungligen från samma grekiska och latinska lånord, men det kom till svenskan på andra vägar och fick därför ett annat uttal, med betoningen på o-ljudet. Den gemensamma nämnaren är ordet kanna, som betyder ’rör’ eller ’käpp’.

Linnea Hanell, Språkrådet