Vi kan vänja oss vid ett hybritt möte

Fråga:

Man kan oftast delta antingen på plats eller digitalt i våra möten, de är alltså hybrida. Men hur skriver man om ett möte? Är det hybritt?

Clara

Svar:

Hybrid hör till de ord som är svåra att böja i t-form, liksom andra ord som slutar på -id: gravid, morbid, paranoid, rigid, solid, stupid, timid, valid. Av någon anledning gillar vi inte att böja dessa adjektiv i neutrum. Det verkar bara vara formen solitt som används, trots att det egentligen inte finns några språkliga argument mot former som morbitt eller gravitt.
Vår generella rekommen­dation är att undvika formen hybritt. Formulera hellre om. Bjud in till ett hybridmöte. Byt till pluralformen: i stället för ”styrelsemötet är hybritt” kan du skriva ”våra styrelsemöten är hybrida”. Eller skriv helt enkelt ”det går även att delta digitalt”.
Men du kan också välja att gå i bräschen och använda ­hybritt. Då kanske vi vänjer oss.

Ingrid Olsson, Språkrådet