Svenskt ord för doften av regn

Fråga:

Sedan 1964 finns det ett ord för doften av regn – petrichor. Finns det ett svenskt ord för ­petrichor? Hur gör man för att få fram ett svenskt ord?

Fredrik

Svar:

Jag kände inte till det här ordet tidigare men har sökt på det i en stor pressdatabas och hittat närmare 100 träffar på petrichor i svenska texter (om man räknar bort namn, exempelvis på bandet Petrichor). De tidigaste som jag hittade är från 2017, bland annat detta exempel ur Piteåtidningen:
”En mer avancerad förklaring är doftfenomenet som kallas för petrichor. Under torra väderperioder utsöndrar vissa växter aromatiska oljor som absorberas av lerbaserade jordar. Vid regn utsöndras oljan ur marken tillsammans med olika ämnen, bland annat geosmin. Geosminet är ett ämne som människan kan känna vid väldigt låga koncentrationer och kan närmast beskrivas som doften av ­’fuktig jord’. När oljans doft­ämnen blandas med geosminet skapas en ny ’ljuv doft’ som av många kan upplevas som parfymlik. Regn i sig doftar alltså inte men är i allra högsta grad med och skapar doftupplevelsen.”
I svenska och flera andra germanska språk är vi bra på att skapa långa sammansättningar för att ringa in en specifik betydelse. Sommarregnsdoft kanske? Annars kan det räcka med en beskrivande fras, som ”doften av sommarregn”. Om du kommer på ett ord och börjar använda det, så kanske fler hakar på.

Gabriella Sandström, Språkrådet